Bulgaristan, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi, Bulgaristanda Eğitim, Bulgaristanda İngilizce Tıp Eğitimi, Yurt Dışı Eğitim  

Geri git   Bulgaristan, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi, Bulgaristanda Eğitim, Bulgaristanda İngilizce Tıp Eğitimi, Yurt Dışı Eğitim > Balkan University Group > Balkan Group Kayıt Kabul

Balkan Group Kayıt Kabul Balkan University Group Kayıt Kabul İşlemleri Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 18-06-2009, 02:13 PM   #1
Yönetici
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart Bulgaristan'da Yüksek Öğrenıme Kabul Süreci

Bulgaristan'da Yüksek Öğrenime Kabul Süreci


- ÖN GÖRÜŞME:

Telefonda randevu alarak ofisimize davet edilen aday öğrenci ve ailesi ile Balkan University Group yetkilileri görüşme yaparlar. Bu görüşmenin amacı aday öğrenciyi ve ailesini tanımak ve üniversitemizi tanıtmaktır. Aday öğrencinin yurt dışında üniversite öğrenimi görebilecek alt yapıda ve psikolojik durumda olup olmadığı gözlemlenir.

Aday öğrencinin lise ders notlarını gösterir Öğrenim Belgesi – Transcript kayıtları; Balkan University Group yetkilileri, rehber öğretmenler ve gerektiğinde Bulgaristan’daki üniversitenin kabul ofisi tarafından incelenir.

Kabul şartlarına uygun öğrenciler, bir sonraki aşama için yetkililerce bilgilendirilirler.

- KARAR ve KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAK HAZIRLAMA:

Yapılan Kariyer Testi ve Transcript incelemesinden sonra, karşılıklı görüşmelerin olumlu neticelenmesinin ardından; Balkan University Group yetkilileri hazırlanması gereken evrakların listesini aileye ve öğrenciye iletirler.

Aile ve öğrenci listedeki tüm evrakları eksiksiz halde teslim etmekle yükümlüdür. Evrak hazırlama aşamasında karşılaşılabilecek soruları Balkan University Group yetkilileri cevaplayacaklardır.

Listede talep edilen evrakların tercüme işlemleri,tercüme edilen evrakların noter masrafları,kaymakamlıktan apostil onayları , çeviri , Bulgaristan makamlarına onay, okula kayıt işlemleri, Bulgaristan ilgili Bakanlık ve makamlara sunum ve onay, vize işlemleri başvurusu ,vize ücreti dahil 550 Euro masraf ve 30 TL Bulgaristan Konsolosluk randevu ücreti alınır. İsteyen öğrenci; dosya ve işlem masraflarını kendisi de yapabilir, ancak bu öğrencilerin evrakları nedeni ile resmi makamlarda yaşayacakları aksaklılardan Balkan University Group sorumlu değildir. Evrakları bize veren öğrenci kendisi herhangi bir uğraşıda bulunmadan (vize dahil) Bulgaristan’a gidecek duruma gelir. Bu evrakların tamamlanması ile birlikte işleme giren evraklar daha sonra Bulgaristan makamlarının onayına sunulur.

Bulgaristan makamları hazırlanan dosyalara sırası ile onay verirler. Üniversite ve ardından Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onayı alan öğrenciler daha sonra vize işleminin tamamlanmasını beklerler.

Aday öğrenciler; Balkan University Group tarafından yetki verilen il,bölge temsilciliklerine başvurdukları takdirde aynı süreçlere tabidir.Herhangi bir ek ücret temsilciye ödemezler. Tek fark il,bölge temsilcileri tarafından alınan dosyaların Merkez İstanbul ofisine eksiksiz olarak ulaştırılmasıdır.

- BULGARİSTAN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ONAYI:

İstanbul Merkez Ofis tarafından ilgili Üniversiteye “okul onayı” için gönderilen dosyalar, okul onaylarını aldıktan sonra; Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi onayı aşamasına gelirler.

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülkeye kabul izni olmadan, aday öğrenciler vize başvurusu yapamamaktadır.


- VİZE BAŞVURUSU:

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi onayını alan öğrenciler vize başvuru aşamasına gelirler.

Vize aşamasında tarafımızca hazırlanan dosyaların işleme konulabilmesi için; Elçilik yada Konsolosluk tarafından talep edilen; Okul Ücreti Tahsilat Makbuzu ve Sigorta Belgesi ve kira kontratı veya yurt belgesi ibraz edilmelidir.

Bu nedenle, okul yıllık ücretinin ilk yarısı ve sigorta ücreti ile kalacakları yurdun depozito ve ilk aylığı ilgili hesabına yatırılmış olması gerekmektedir.

-
-
- OKUL ÜCRETİNİN TAMALANMASI:

Vize işlemleri tamamlanan öğrenciler öğrenim görecekleri üniversitelere yerleşmek üzere yola çıkmaya hazırdır.

Üniversiteye gitme aşamasındaki öğrenciler; yıllık okul ücretlerini tamamlamak durumundadır.

- TRANSFER:

Tüm işlemleri tamamlanan öğrenciler; Balkan University Group tarafından belirtilen saat ve tarihte bildirilen toplanma yerinde hazır bulunurlar. Yola çıkması planlanan grup asistanlarımız eşliğinde yola çıkar.

Yol, hava şartları ve gümrük durumu hesaba katıldığıda yolculuklar ortalama 8- 9 saat sürmektedir.

- VARIŞ SONRASI ve DESTEK:

Yolculukları sonunda, öğrencilerin yurtlara yerleştirilmesi ve gerekli işlemlerin tamamlanması aşamasında Balkan University Group asistanları her zaman için öğrencilerin yanındadır.

Yaklaşık 1000 öğrencimizin bulunduğu Varna’da; Varna Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde Yabancı Diller Okulu’nun 2. katında Balkan University Group ofisi bulunmaktadır. Ofis asistanlarımız öğrencilere; Bulgarca – Türkçe çeviri, oturum izni alımı, okul öğrenci kağıtlarının alımı, yurt işlemleri ve sağlık hizmeti ,günlük yaşantı gibi benzeri konularda yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimiz bu hizmetlerden mezun oluncaya kadar faydalanmaktadır.Varna dışındaki bölgelerde öğrenim gören öğrenciler de, Balkan University Group asistanlarından yine aynı hizmeti alabilmektedirler.

- ÖNEMLİ NOTLAR:

Internet sitemizde ilan edilen evrakları tamamlayan öğrenciler bu dosyaları için gerekli olan işlem masraflarını ödemekle yükümlüdürler. (Aksi takdirde aday öğrencinin işlemleri başlatılmayacaktır.)

Dosyalarını Balkan University Group’a teslim eden öğrencilerin; üniversite kabulü, Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onayı ve vize süreci için 75 ila 90 gün süresince beklemek durumundadırlar. Bulgaristan makamlarından doğabilecek ek inceleme sürelerinden dolayı Balkan University Group sorumlu tutulamaz.

Yurtta kalmayacak öğrenciler; vize aşamasında ikamet edecekleri konutun sahibinden isimlerinin yazılı olduğu resmi kontratı tarafımıza ibraz etmekle yükümlüdürler.

Yine vize aşamasında ve okula kabulde öğrencilerden sağlık ve kaza sigortası istenmektedir. Öğrencilere kayıtları kesinleştiğinde 6 aylık sağlık sigortası düzenlenir. Avrupa birliği kanunlarına göre, bu sigorta resmi makamlara ibraz edilmelidir.

Bulgaristan kanunlarına göre; ülkede ikamet eden öğrenciler 6 aylık “D” vizelerinin bitimine belli bir süre kala bulundukları ilin emniyet müdürlüğüne başvurarak oturum izni almak zorundadırlar. Bu işlem sırasında önceki maddelerde bahsedilen sigorta ve ikamet kağıdı da emniyete sunulacaktır.

Her öğrenci; 360 gün üzerinden en az 181 gün Bulgaristan’da bulunmakla yükümlüdür. Aksi takdirde tüm haklarını akybetme tehlikesi ile yüzyüze kalabilir. Bu yasal zorunluluk Avrupa Birliği kanunlarına göre Bulgaristan makamlarınca uygulanmaktadır. Bu hükümden dolayı Balkan University Group sorumlu tutulamaz.

Öğrencilerin tarafımıza verdiği okul evrakları ile ilgili yanlış yada yanıltıcı beyanlar, daha önceden tarafımıza belirtmedikleri ancak sicillerinde işlenmiş suçlar gibi nedenlerden dolayı ret edilmesinden dolayı Balkan University Group sorumlu değildir.

01.01.2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan; tüm uzun süreli ikametler için Avrupa Birliği kanunlarına göre hareket etmektedir. Bulgaristan makamlarınca üniversite öğrenimi için uzun süreli ikamet izinleri çok az bir olasılıkla da olsa ret edilebilir. Bu durumlarda Bulgaristan makamlarınca her hangi bir açıklama yapılmamakta ve aday öğrencilere vize verilmemektedir. Bu durumda Balkan University Group sorumlu tutulamaz.
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +1 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:22 PM .


Copyright© Balkan University Group