Bulgaristan, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi, Bulgaristanda Eğitim, Bulgaristanda İngilizce Tıp Eğitimi, Yurt Dışı Eğitim  

Geri git   Bulgaristan, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi, Bulgaristanda Eğitim, Bulgaristanda İngilizce Tıp Eğitimi, Yurt Dışı Eğitim > Balkan Group Lisans&Yüksek Lisans Egitimi Hakkında Ogrenmek Istedikleriniz > Varna Teknik Üniversitesi

Varna Teknik Üniversitesi Varna Teknik Universitesi, Eğitim, Sosyal Hayat, Yurtlar

Seçenekler Stil
Alt 19-06-2009, 12:30 PM   #1
Yönetici
Administrator

Tecrübe Puanı: 0
Yönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond repute
Standart Varna Teknik Üniversitesi Eğitim Sistemi

Varna Teknik Üniversitesi

Varna Teknik Üniversitesi 1962 yılında Bulgaristan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Üniversitenin kuruluş amacı; gemi inşaat, ulaştırma, makine, iletişim ve elektrik mühendislikleri konularında eğitim koşullarının oluşturulmasıdır.

İlk kuruluş yıllarında üniversitenin adı Varna Elektrik Mühendisliği Yüksek Enstitüsü’ydü ve 3 fakülteden oluşuyordu. Enstitü ilk öğrencilerini 1963/1964 akademik yılında kabul etti.

Enstitü zamanla ülkenin ve bölgenin yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacak şekilde büyümüştür. 23 dalda 40 yılı aşkın eğitim veren üniversite şu ana kadar 30 bin mezun vermiştir.

Günümüzde 67.500 metre kareye yayılan bina alanı ile Varna Teknik Üniversitesi bölgenin sayılı kurumlarındandır. Kampüs içinde yurtlar ve kafeteryalar öğrencilerin okul harici hayatlarına yönelik olarak hizmet vermektedir.

2008-2009 akademik yılında üniversitede 6500 tam zamanlı, 1000 yabancı, ve 180 doktora öğrencisi öğrenim almaktadır. Eğitimler 356 öğretim üyesi tarafından verilmektedir. Busayının160’ı profesör seviyesindedir.

Üniversitenin idari yapısını 6 fakülte ve bu fakültelere bağlı 31 bölüm mevcuttur. Üniversite bünyesinde 250 labaratuar faaliyettedir. Varna Teknik Üniversitesi’nin eğitim kalitesi aldığı çeşitli ödüllerle uluslararası boyutta tanınmaktadır. Üniversite Avrupa Birliğince yayınlanan “Üniversiteler Rehberi”nde yer almıştır.

Varna Teknik Üniversitesi başarılı eğitim geçmişi ile öğrencilerine Avrupa Birliği standartlarında eğitim verme amacındadır.

Üniversite; Teknik Bilimler, Matematik ve Bilişim, Sosyal Bilimler, Ekonomi Bilimleri, Veterinerlik ve Ziraat Bilimleri ana dallarını barınmaktadır.

Akademik Dereceler

Yeniden yapılandırılan müfredat programlarına göre akademik derceler 4’e ayrılmıştır. Bu dereceler; Uzman, Bilim Lisansı, Bilim Yüksek Lisansı ve Doktora programlarıdır.

Eğitim sürelerine göre değişmekle birlikte öğrenciler gerekli sınavları başarıyla geçmeleri durumunda ilgili akademik derecelerini almaya hak kazanırlar.

Lisans derecesini almaya hak kazanan mezunlar 1 – 1.5 yıl süren Master programlarına devam edebilirler.
Yönetici isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil