Bulgaristan, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi, Bulgaristanda Eğitim, Bulgaristanda İngilizce Tıp Eğitimi, Yurt Dışı Eğitim  

Geri git   Bulgaristan, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi, Bulgaristanda Eğitim, Bulgaristanda İngilizce Tıp Eğitimi, Yurt Dışı Eğitim > Bulgaristan Hakkında Her Şey

Bulgaristan Hakkında Her Şey Bulgaristan Hakkında Bilmek Istedikleriniz

Seçenekler Stil
Alt 09-06-2009, 09:43 AM   #1
Administrator
Guest

Standart Bulgaristan Hakkında Ogrenmek Istedikleriniz

Bulgaristan hakkında bilgi aşağıdadır.
Alt 19-06-2009, 10:57 AM   #2
Yönetici
Administrator

Tecrübe Puanı: 0
Yönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond reputeYönetici has a reputation beyond repute

BULGARİSTAN HAKKINDA KISA BİR BİLGİ
Resmi adı: Bulgaristan Cumhuriyeti
Yönetim biçimi: Cumhuriyet
Başkent: Sofya
Para birimi: Bulgar Levi (BGL)
Konum: Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz sahilinde, Romanya ve Türkiye arasında yer alan ülke.
Yüzölçümü: toplam: 110,910 km²
Sınır komşuları: Yunanistan, Makedonya, Romanya, Türkiye
İklimi: Ilıman; kışlar soğuk ve rutubetli, yazlar sıcak ve kuru geçer

Bulgaristan’ın çeşitli üniversitelerinde bir çok ülkeden 11 bin civarında öğrenci okumakta ve Bulgaristan üniversitelerine Türkiye’den de yoğun ilgi gösterilmektedir. Bu ilginin nedeni Türk öğrencilerin Bulgaristan Üniversitelerinde istedikleri fakülte ve bölüme kayıt yaptırabilmeleri ve kayıt oldukları bölümlerde İngilizce dilinde eğitim alabilmeleridir. Bu üniversitelerden alınan diplomalar Türkiye’de tanınmakta olup; tüm Avrupa Birliği üye ülkeleri ve ABD, Kanada, Avusturalya gibi ülkelerde de akreditedir. Öğrenciler AB ülkeleri ile değişim programları çerçevesinde diledikleri ülkede eğitimlerine devam edebilmektedirler.
Türkiye’de ÖSS sisteminin öğrencileri istedikleri bölümlere yerleştirme açısından yetersiz kalması ve tanınan kontenjanların az olması nedeni ile üniversiteye giriş giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle Bulgaristan’da yükseköğretime başvuran öğrenci sayısı giderek artmaktadır.
Bulgaristan’da Üniversite Eğitiminin Faydaları Nelerdir?
2004 -2005 eğitim öğretim yılında Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi’nde ilk defa İngilizce eğitim veren bölümler açılmıştır. Her ne kadar Bulgar öğrenciler kendi dillerinden başka bir dilde üniversite eğitimi alamasalar da; Türk öğrenciler ilk kez gerçekleşen projeler sayesinde İngilizce eğitim alabilmektedirler. Varna Teknik Üniversitesinin ardından Sofya Teknik Üniversitesi ve Sofya Yüksek İnşaat Yüksek Mimarlık ve Jeodezi Üniversitesi İngilizce dilinde eğitim vermeye başlamıştır. İngilizce eğitim veren üniversitelere son yıllarda Burgaz Üniversitesi ve International Bulgaria University’de eklenmiştir.
01.01.2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliğine tam üye olan Bulgaristan yükseköğretimde öğrencilere kaliteli ve düşük maliyetli uluslararası geçerliliği olan üniversite eğitimi sunmaktadır.
Öğrenciler akademik değişim programlarından faydalanarak başka ülkelerde değişen sürelerde eğitim alabilmekte ya da tatillerde work&travel programlarına katılarak farklı kültürleri tanırken harçlıklarınıda kazanma imkanına sahiptirler.
Türkiye’den başvuran öğrenciler, Avrupa Birliği standartlarında geniş uygulama olanakları ile istenilen bölümlere kayıt yaptırarak yükseköğretimlerine devam ederler. Modern labaratuar olanakları ve kütüphaneleri öğrencilerin yeni bilgilere ulaşmasına, becerilerini geliştirmesine katkı sağlamaktadır.
Alınacak olan EUA (Avrupa Universiteler Birliği) Diploması, mezuniyet sonrasında bir başka ülkede iş bulabilme imkanı yaratmaktadır.
Öğrenciler eş değer eğitim kalitesi sunan diğer AB üyeleri ya da ABD, Kanada gibi ülkelerden çok daha az maliyetlerle tüm dünyaca tanınan bir diplomaya sahip olabilirler. Okul ücretleri, barınma, beslenme ve sosyal aktivitelerin maliyetleri Bulgaristan’da ciddi anlamda düşüktür.
Bulgaristan üniversitelerine kayıt yaptırabilmek için diğer ülkelerin talep ettiği gibi Türkiye’de her hangi bir üniversiteye yerleşmiş olma zorunluluğu aranmamaktadır. Bulgaristan üniversiteleri öğrencilere ÖSS sınavının stresini yaşatmadan istedikleri bölümlerde eğitim görmelerine imkan verir.
Bulgaristan ülkemize olan yakınlığı nedeni ile ucuz ulaşım maliyetleri sunmaktadır. Sınır komşumuz olan Bulgaristan, İstanbul’a 460 km. uzaklıktadır.
Yönetici isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil